www.Pinuli.net 
Písmena a hlásky 3. - ch

Další složitost a nelogičnost v českém pravopise. Stačí se podívat na tabuli s písmeny v první třídě, aby tahle zvláštnost člověka zaujala. Už jeho samostatné zařazení v abecedě, které Čechovi ze začátku dělá potíže při hledání třeba v německém nebo anglickém slovníku (což ale samozřejmě není ani náhodou argumentem proti), ale i naopak třeba v ruštině, kde má samostatný znak (tam to ale vzhledem k některým slabičným znakům a dalším, proti češtině dalším nepochopitelnostem, vyplývajícím ale nepochybně taky z povahy jazyka, tolik nepřekvapí).
Zkrátka - z pohledu většiny Čechů (myslím, že právem - podívejte se na naše oba větší sousedy - Němce a Poláky) velká vymoženost češtiny - pomocí háčků a čárek (a taky jeden kroužek) přehlednější a úspornější zápis, odstranění spřežek, nebyl proveden důsledně. Písmeno (nebo písmena?) "ch" je poslední česká spřežka. Proč? Nevím, nečetl jsem příslušnou literaturu, ale je možné, že se tak stalo proto, že tatáž (taky jediná a stejně vyslovovaná) spřežka je v latině, která byla skoro až do nedávna druhou mateřštinou vzdělanců a nepochybně ovlivnila v mnoha směrech všechny jazyky středověkého katolického západu.
A dál? Nepochybně všude kolem sebe nacházíme milióny daleko podstatnějších šišatostí a nelogičností, ale i tak. Možná by se dala tahle malilinká nahradit podobně, jako se asi stalo kdysi s dvěma znaky pro samohlásky v dánštině. Místo "ch" samostatný znak - každý by to na první pohled poznal a souvislost s minulostí by byla zachována.
 Jiné 
  Články 
 článek 009 
česky  English 
 008   010 
 050707 
 O stránkách